תכנון טיול

3 טעויות שאסור לכם לעשות בטיול בחו"ל

פנצ'רים הם חלק מהחוויה? הנה כאלה שכבר תוכלו למנוע

"הוראות הבטיחות נכתבו בדם"

כשהייתי בטירונות בשבוע מטווחים בצוקי עובדה, הקמנו צילייה וישבנו תחתיה פעורים ומאובקים עם הכובעי ב' המצ'וקמקים בארבעים מעלות בצל. פתאום הרגשתי בום מה זה חזק בראש וכל החבר'ה במחלקה עטו עלי בצעקות "חובש! חובש!". מסתבר שהמקל המרכזי שמחזיק את הציליה קרס מהרוח ונעצר דווקא אצלי בתוך המצח.

האמת שלמזלי הרגשתי ממש בסדר, אבל כשהחובש הגיע ושאל אם הקאתי ואם יש לי סחרחורת עשיתי אחד ועוד אחד ועניתי שברור שכן... מיד אלונקה, אמבולנס צבאי והופ אני שוכב לי חמישה ימים בחדר ממוזג עם טלוויזיה ומקלחת פרטית. אני בחופשת "הכל כלול" במרפאה והחבר'ה מאפסים כוונות במדבר.

מאז כבר חלפו הרבה שנים, אבל איך אני תמיד אומר?

"עדיף להיכנס לחופשה ממקל, מאשר שיכניסו לך מקל בחופשה"
Mind The Gap
!...Trip, but don't drop

"מקלות בגלגלים": טיפ חשוב בהשכרת רכב בטיול בחו"ל

בטיול משפחתי לאלפים הצרפתיים שמנו פעמינו לכוון Lake Annecy. התחנה הראשונה סביב האגם הייתה פארק החבלים ACRO' AVENTURES TALLOIRES שמספק חווית טיפוס וגלישת חבלים בהחלט מאתגרת וכיפית לכל המשפחה, יחד עם הנוף המהמם של האגם הפרוס מטה ומצנחי הרחיפה שחגים מעל.

כשהגענו לעיירה הקרובה לפארק, תוך כדי נסיעה איטית בין בתי כפר מקושטים בפרחים, הרכב השכור מתחיל לפתע להשמיע קולות, נורת אזהרה נדלקת, ובן רגע הפסטורליה שבחוץ מתחלפת בקרע עצבני בצמיג הקדמי. אני עוצר בצד הדרך. רכב צרפתי גדול, שבעה מקומות, שני ילדים רעבים מאחור ומתבגרת אחת עם חמישה אחוז סוללה.

אני ניגש לתא המטען רק כדי לגלות שאין גלגל ספייר. אוקיי, הנה הוא תפוס בתוך תושבת מתחת לרכב ללא שום יכולת נראית לעין לשחררו. במשך דקות ארוכות אני מנסה מכמה כיוונים שונים להבין איך לעזאזל אני שולף אותו משם. ניגש לתא כפפות רק כדי לגלות ספר רכב בצרפתית. פאק. עכשיו גם הפסטורליה שבפנים כבר מתחלפת אצלי וכל השילוב של עצים וענפים שחבל תלוי מהם בא לי פחות טוב. אל תדברו איתי עכשיו על חבל.

מתקן תקר בגלגל ברכב השכור
הפסטורליה בהתחלפותה!

ואז זה קרה. מבין אגלי הזיעה והאדים במשקפיים אני מבחין בשלושה מלאכים, צעירים וחסונים, לבושים במדי המועצה המקומית פוסעים אט אט לעברנו. אני רץ לקרוא לאשתי, שכבר תפסה מרחק בטחון של איזה עשרים מטר ממני, כדי שתבקש מהם עזרה בצרפתית. הם כבר מצאו את המנואלה הנסתרת שתשחרר את הגלגל רק כדי לגלות שמדובר בגלגל חירום קטן, כזה שלא ניתן באמת לנסוע איתו מרחקים. הגלגל הוחלף בשלום והגענו לבסוף לפארק החבלים שאכן התברר כחוויה מדהימה.

פועלים מקומיים שנחלצו לעזרתי - אילוסטרציה
3 מלאכים (אילוסטרציה...) Photo by Christina Hawkins

משפחה מטיילת עם גלגל חירום

אני אחסוך מכם את הסאגה של משפחה מטיילת שלושה ימים ברכב עם גלגל חירום לא תיקני במרדף מתסכל אחר סניף של חברת ההשכרה או מוסך הסדר, שיסכים לטפל לנו בגלגל המקורי שהיה טוטאל לוס. לשאלתכם מדובר באחת מחברות השכרת הרכב הגדולות והמוכרות, שפשוט במקרה כזה של כולה צמיג קרוע, לא מסוגלות לתת שירות כמו שצריך. אבל תהיו בטוחים שברוב החברות זה אותו הסיפור. לבסוף נאלצנו לחזור כל הדרך לסניף בשדה התעופה בג'נבה כדי להחליף את הרכב בגלל צמיג אחד קרוע. בקיצור, הנושא של גלגל חלופי יכול להתברר כקריטי במקרה של פאנצ'ר פשוט.

תמיד תוודאו שברכב יש גלגל חלופי סטנדרטי. אני יודע שלעיתים הרכבים מגיעים ללא גלגל חלופי כלל. במקרה של תקלה, חברת ההשכרה מתחייבת לשלוח צוות שירות או גרר, אבל קחו בחשבון שבאמצע הכביש, עם ילדים רעבים ומתבגרת בלי סוללה, זה יכול להיות מאד לא נעים.

"זה לא כל כך נעים לראות חניון סגור": מה חשוב לבדוק כשנכנסים לחניון?

לפני כמה שנים הייתי בנסיעת עבודה למשך כשבועיים בהולנד. כשזורקים אותי לבד בסוף שבוע עם רכב בחו"ל אני מיד עושה מזה טיול סובב וכך הגעתי דרך לוקסמבורג לבריסל. יום שבת בערב, אני מחנה בחניון מרכזי תת קרקעי מסודר וצועד לעבר הכיכר המרכזית,  ה Grand Place, שם אני מגלה שהגעתי לגמרי במקרה וללא ידיעה מוקדמת ל Belgian Beer Weekend. פסטיבל בירה מטורף עם עשרות דוכנים שמציגים מבשלות בירה בלגיות, עם אוכל טוב ומוזיקה ומה לא.

אתם שואלים כמה שיכור הייתי מ-1 ועד להבין שבמצבי אני לא באמת יכול להמשיך לנהוג בחושך ושאין לי בכלל איפה לישון? אז זהו שמסתבר שאני לא היחיד שהיה במצב הזה ובתי המלון במרכז בריסל כבר היו בתפוסה מלאה. מרגיש קצת אבוד התיישבתי לאכול במקדונלדס שליד הכיכר, שבאורח פלא היה ממוקם למרגלות ה Marriott Hotel Grand Place. אוקיי מה הסיכוי? מפה לשם אני מוצא את עצמי בחדר מפנק במחיר ממש הוגן, האחרון שנשאר להם לאותו לילה.

👆🏻אתם רואים מריוט, אני רואה מקדונלד'ס🍔

התכנון שלי למחרת היה לקום ממש מוקדם, כדי להספיק לטייל בברוג' ולחזור לאינדהובן. יקיצה טבעית בשש בבוקר יום ראשון, מקלחת חמה, צ'ק אאוט מהמלון והנה אני כבר צועד עם הטרולי לכוון החניון, רק כדי לגלות שמה? שהחניון סגור. נעול. חושך. אין אפילו עם מי לדבר או מספר טלפון להתקשר. מסתכל ימינה, מסתכל שמאלה, כלום. ממש ממול, במדרכה השנייה, אני קולט כניסה לחניון נוסף. מתקרב לשם ורואה שיש מישהו במשרד הסגור. דופק על החלון. האיש מרים את הראש. אני צועק לו עם הידיים "תגיד, מה נסגר עם החניון שם?!! אתה יודע מתי פותחים?". "לא יודע, אולי ב-10?" הוא מסמן לי עם עשר אצבעות. באותו רגע אני מבין שכנראה אין עם מי לדבר, יום ראשון היום, אני כבר נפרדתי מהחדר במלון והעיר עוד ישנה עמוק.

שער נעול
הלווו??? Photo by JoseFontano

אז הנה אני צועד עם הטרולי בכוון לא ברור, מנסה לחפש איזה כוס קפה או לא יודע מה... מעביר כמעט שעה וחצי ברחובות השוממים וחוזר לחניון כדי לבדוק סטטוס. סגור. פונה שוב לאיש בחניון המקביל, מנסה להסביר שאני בבעיה והאו חייב לעזור לי איכשהו להוציא את הרכב ולעוף משם. אבל איך אומרים בפולנית? נחמד הוא לא. ממשיך להיסחב עם הטרולי וסופר את הדקות עד השעה היעודה. בשעה 10:00 אני חוזר לחניון, שהיה עדיין סגור. ניגש שוב לאיש בחניון ממול, שואל אותו מבעד לחלון מה קורה ומה נהיה ומתי מישהו כבר יגיע. הוא מציץ בשעונו ורואה בעצמו שהשעה כבר 10:05. הוא קם מהכסא, לוקח צרור מפתחות, יוצא ומהמשרד ואומר לי "אוקיי אדוני, בוא אני אפתח לך את החניון". מאז, תמיד כשאני משאיר את הרכב בחניונים במהלך טיול, אני תמיד מקפיד לוודא מה שעות הפתיחה והסגירה של החניון, האם יש טלפון חירום וכו'.

"אכטונג בייבי": תשמרו טוב טוב על הכסף שלכם

בסופ"ש זוגי ברומא אנחנו מסתובבים כל הבוקר וחוזרים לדפוק שנ"צ בחדר. מומלץ מאד כשאתם בלי הילדים וכבר עם המון שקיות על הידיים. מגיעים למלון שלקחנו במסגרת חבילה של טיסה פלוס מלון פלוס הופעה של U2 ובכניסה למעלית, בין כל שאר הישראלים מהחבילה, נתקלים במישהי עם מבט מודאג בעיניים. היא מסתכלת עלינו ושואלת בהיסוס, "תגידו, אתם ישראלים נכון? "תקשיבו" היא ממשיכה "אולי אתם יכולים לעזור לנו?" בעלה בדיוק מגיח מאחור, כאילו שלח אותה לעצור טרמפ בעודו מתחבא בתחנה. "נסענו עכשיו ברכבת התחתית ובאחת התחנות איזו אישה אחת כייסה לבעלי את הארנק מהכיס וחמקה מהרכבת בשנייה שהדלתות נסגרו. בקיצור, נשארנו בלי כסף מזומן בכלל ובלי אף כרטיס אשראי". האמת שהם נראו לנו זוג ממש חמוד, כזה שכמונו השאיר את הילדים אצל סבא סבתא ולקח סופ"ש קצר כדי לנשום. סיטואציה לא נעימה בכלל.

בקיצור, הבקשה שלהם הייתה להעביר לנו כסף לחשבון בנק בארץ ואם נוכל למשוך עבורם כסף מזומן ליום וחצי שנשארו להם. ההצעה נראתה הוגנת ומוגנת וכמובן שמיד נרתמנו לעזור. הלכנו ארבעתנו יחד לכוון איזה בנק קרוב ובדרך כבר הבנו שהם בעצם שכנים של חברה של גיסתי. איזה עולם קטן. נפרדנו לשלום. הם חזרו למלון עם חיוך על הפנים וקצת כסף בכיסים ואנחנו הלכנו להגשים חלום, לראות את בונו שר “In the name of love” באולימפיקו. אז בשם האהבה אני מבקש מכם, Achtung baby! תשמרו על עצמכם שם בחוץ. תמיד תמיד תפרידו כסף מזומן וכרטיסי אשראי ותזהרו מכייסים.

הופעה של להקת U2 ברומא
ההופעה של U2 באצטדיון ה"אולימפיקו" ברומא לרגל 30 שנה לצאת האלבום האגדי The Joshua Tree
לסיכום, 3 דברים שכדאי להקפיד עליהם במהלך טיול בחו"ל וכך לחסוך תקלות מיותרות:
  1. כשאתם שוכרים רכב, תמיד תוודאו שברכב יש גלגל חלופי סטנדרטי.
  2. כשאתם נכנסים לחניון, תמיד תבדקו מה שעות הפתיחה והסגירה של החניון.
  3. תשמרו על הכסף שלכם. תקפידו להפריד בינכם כרטיסי אשראי וכסף מזומן.

אני מצרף לכם כאן את הסרט  U2 The Joshua Tree Tour 2017, יאללה תהנו!


רוצים להגיב?